Спорният въпрос има противоречиви отговори
Снимка: Guliver / Getty
Допирът и тактилният контакт е много важен за малките деца. Докосването им помага да се успокоят, да се чувстват максимално защитени, необходими и обичани. Но ако нежната прегръдка не предизвиква никакви въпроси, то с целувките нещата са по-сложни - особено с целувки по устните.
Ръцете, лицето, устните, лигавицата на устата на детето са особено податливи на всякакви инфекции. У дома, по контактно-битов път, може де бъдат предадени опасни инфекции - салмонелоза, херпес, стоматит и дори дизентерия.
Тъй като има висок риск от всякакви зарази, педиатрите не препоръчват децата да се целуват особено на места по тялото, които са в непосредствена близост до лигавиците, приз които инфекциите проникват бързо и лесно, защото са с много кръвоносни съдове.
„Особено нежелателно е да целувате детето, ако сте с висока температура, дори когато няма външни прояви на болестта (без кихавици и кашлица), или ако имат гъбичен/бактериален стоматит или херпес по устните“, обяснява д-р Виктория Тарба, педиатър, неонатолог.
Стоматолозите са на същото мнение както и педиатрите, които настояват да не целувате децата по устните.
Факт е, че когато ги целуват, родителите рискуват да предадат на детето стрептококи. А това да доведе до образуване на кариес на зъбите.
Важно е също така родителите да лекуват собствените си зъби, за да сведат риска до минимум.
„След като детето навърши 3 години, слюнка му вече произвежда компоненти, които имат защитни свойства. В тази възраст хлапето си мие зъбите и родителите трябва да следят за хигиената на устната кухина", обасняват специалистите.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари